Blog

AĞRISIZ NORMAL DOĞUM (EPİDURAL ANALJEZİ) (PRENSES DOĞUM)

Doğum ağrısı, kendine has özellikleri olan çok yönlü bir ağrıdır ve genellikle çok şiddetlidir. Pek çok kadın için yaşadığı en şiddetli ağrıdır. Doğum sancısı, annenin gereksiz yere acı çekmesine, fizyolojik stres oluşmasına ve annenin yorgun düşmesine  neden olur. Oysa  epidural analjezi, halk arasında  “ağrısız doğum” ya da ‘’prenses doğum’’  adıyla bilinen yöntem; doğum eyleminde ağrı hissini ortadan kaldırmak için kullanılan özel bir bölgesel anestezi yöntemi haline gelmiştir. Genel anesteziden farkı anne adayının işlem esnasında uyanık olması ve etrafında olup bitenleri tümüyle algılamasıdır. Normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntem” epidural analjezi ile ağrısız doğum” tekniğidir.

 

Epidural kateter anne adayının normal doğum eylemi başladıktan sonra, obstetrisyenin muayenesinin ardından takılır. Normal doğumda, kateter yerleştirilip ilaç verildikten yaklaşık 15-20 dakika sonra anne adayı kasılmaları hissetmesine rağmen ağrı duymamaya başlar. Kateter anne oturur veya yatar pozisyonda iken bel omurlarının arasından girilerek yerleştirilir. Epidural aralığa lokal anestezik madde verilmesi ile doğum ağrısı yavaş yavaş azalır . Doğum sancıları bundan böyle karında ve kasıklarda kasılma ve basınç olarak hissedilir.Doğum uzadığında veya ilacın etkisi azalıp hasta ağrı duymaya başladığında ise ek dozlar verilebilir. Belinize yerleştirilen bu katater doğumdan sonra veya   24 – 48 saat  içinde çekilebilir.

Anestezi amaçlı epidural kateter takılması işlemi hastalar açısından kısa süren, acısız ve rahat bir uygulamadır.

AĞRISIZ DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Epidural analjezi ağrısız normal doğum için mükemmel bir yöntemdir.
  • Etkin bir biçimde doğum ağrılarının giderilmesini sağlar, uygun dozda ve zamanda uygulandığında doğumu hızlandırır.
  • Uygulamadan sonra yürüyebilirsiniz.
  • Epidural analjezi sizi sersemletmez, hasta hissettirmez, ayrıca bağırsak hareketlerini durdurmaz, gaz çıkarımını engellemez.
  • Psikolojik rahatlama, kas spazmını çözmesiyle normal doğum şansınızı artırır.
  • Doğum sonrası yorgun, bitkin olmadığınız için bebeğinizi çok daha çabuk kucağınıza alır, hemen besleyebilirsiniz.
  • Tecrübeli uzmanların yaptığı epidural sonrası baş ağrısı çok nadirdir (% 1 civarı).
  • Doğum kesisi (epizyotomi) açılan durumlarda epizyotominin açılması ve tamiri esnasında duyulan ağrıyı gidermede oldukça etkilidir.
  • Sezaryen gerektiğinde takılan kataterden verilen ilaç dozu artırılarak genel anestezi verilmeden uyanık bir şekilde sezeryan yapılabilir.

 

 

Normal doğumda altın standart: Epidural Analjezidir.

Aralık 1, 2017 BLOG