Prof. Dr. İskender BAŞER

Prof. Dr. İskender Başer

İskenderun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmit Kocaeli’de tamamladı.

Lise öğrenimini 1972 de TC Dz.K.K. Deniz Lisesinde (Heybeliada –  İstanbul) tamamladı ve okul birinciliği ile eğitimini bitirdi.

Tıp Fakültesi Eğitimini 1978  yılında, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Pekiyi ve dönem derecesi ile bitirdi.

1978-1979 yılları arasında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi – Ankara (GATA) Stajyer Tabip olarak görev yaptı  ve eğitim faaliyetlerine katıldı ve bu dönemi staj dönemi birincisi olarak tamamladı.

1979-1981 tarihleri arasında sırasıyla TCG Cezayirli Gazi Hasanpaşa Okul ve Eğitim gemisi, Deniz Har Okulu 60 yataklı iaşeli reviri Tabip ve Baştabipliği, Karamürsel Eğitim Merkez Komutanlığı 60 yataklı iaşeli revirinde “Pratisyen Hekimlik Hizmeti”ni tamamladı.

1981-1985 tarihleri arasında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi -Ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde Asistanlık (Uzmanlık Öğrenciliği) eğitimi aldı. Asistanlık eğitimi sırasında ve uzmanlığında ileri düzey ultrasonografi, laparoskopi, mikrocerrahi eğitimleri ve sertifikasyonlarını aldı.

1986 yılı başında Ultrasonografik Plasental Grading ve Klinik Korelasyonu uzmanlık tez çalışmasıyla  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  oldu.

1986-1987 yıllları arasında TC Dz.K.K. Gölcük Deniz Hastanesinde Kadın-Hastalıkları ve Doğum servisinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve servis şefliği yaptı.

1987 yılında, GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında yapılan, ilgili sınavda başarılı olarak  Yardımcı Doçentlik kadrosuna atandı.Bu kadroda bilimsel çalışmalar, hastane ve klinik idari işleri, hasta bakım-tedavisi ve her düzeyde eğitim faaliyetlerinde görev aldı.

1989 ve 1991 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri Baltimore/Maryland de The Johns Hopkins üniversitesi hastanesi kadın doğum bölümünde, başlıca Prenatal Tanı ve Yüksek Riskli Gebelikler olmak üzere, Fellow olarak çalıştı ve ayrıca Clinical Epidemiology eğitimi aldı.

1990 yılında istanbul üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde katıldığı doçentlik sınavında başarılı olarak Üniversite Doçenti ünvanını aldı.

Yurt dışı eğitimini takip eden yıllarda GATA Kadın Doğum Anabilim Dalında “Doçent Öğretim Üyesi” olarak eğitim ve idari görevlerde bulundu. Yüksek Riskli Gebelikler ve Perinatoloji Bölümünün yapılanmasını sağladı.

1996 yılında bilimsel çalışmalarının değerlendirilmesi ve başarılı bulunması sonucunda hizmet ettiği bölümde Profesör Kadrosuna atandı.

2004 – 2011 yılları arasında, GATA Kadın Doğum Anabilim Başkanlığı görevini yürüttü.

Öğretim üyeliği döneminde; Eğitim Hastanesi’nde  birçok Komisyon, ve Kurulda yeraldı, GATA Tüp Bebek Merkezi Müdürlüğünü, Eğitim ve Hizmet Koordinasyonunu ve Üremeye Yardımcı Teknolojiler hizmet sunumunu yaptı.

Farklı dönemlerde üst düzey başarı, bilimsellik, eğitime katkı, idari görevde gösterdiği üstün başarı ve hasta memnuniyeti nedenleri ile Dekanlık ve Üst Seviyedeki Akademik ve İdari birimler tarafından 20 takdir ve özel ödül verildi.

Ekim 2011 tarihinde kendi isteği ile, GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Başkanlığı görevinden emekli oldu.

Özel ilgi alanları; Gebelik ile ilişkili yüksek risk problemleri, Prenatal Tanı, Obstetrikte İleri Düzey Ultrasonografi, Üreme Sağlıgı, Benign Jinekoloji ve Operatif Jinekoloji, Fertilite Kontrolü, İnfertilite ve Bağlı Yardımcı Teknolojilerdir.

TC Sağlık Bakanlığı PERINATOLOJI yan dal uzmanıdır.

Meslek ve uzmanlık alanı ile ilgili birçok lider  yurtiçi  ve yurtdışı Mesleki  Kuruluş ve Derneğin Kurucu üyesi veya üyesidir. Yurt içi ve Yurtdışı Özel Uzmanlık, Kurs ve Sertifikasyon Programlarının büyük bir bölümünü almıştır.

Prof. Dr. İskender Başer ileri düzeyde İngilizce bilmektedir, evli ve iki çocuk babasıdır.