Beslenme ve Diyetetik

HRS Ankara Kadın Hastanesi Beslenme ve Diyet  Bölümü olarak; bebeklikten menapoz dönemine kadar, bireysel  anlamda beslenme ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz danışmanlık hizmetini diyetisyenimiz eşliğinde sizlere sunmaktır. Bölümümüz, bilimsel yeni gelişmeleri sürekli takip ederek dünya standartlarında  beslenme ve diyet hizmetini sürdürmektedir.  Bu hizmetlerimiz bir Amerikan akreditasyonu olan JCI ile taçlandırılmıştır. Hastanemiz diyet bölümü; klinik, poliklinik ve toplu beslenme olmak üzere üç ayrı şekilde hizmet vermektedir. 

 

Klinik hizmeti olarak:

Hastanemizde yatan hasta ve refakatcilerinin öncelikle yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamak. Yatan hastalarımızın tedavilerine ve beslenme alışkanlıklarına uygun diyetlerinin kişiye özel hazırlanması, hazırlanan  bu yemeklerin yatan hasta ve refakatcilerine düzgün, temiz ve hijyen koşullarına uygun dağıtılmasının sağlanması.

Poliklinik hizmeti olarak:

Polikliğimize başvuran kişiler ya da doktorlarımız tarafından diyet önerisinde bulunulan bireylere(özellikle gebelikte beslenme ve kilo takibi;gebelik diyabeti çıkan hastalara uygun beslenme programı hazırlanması) uygun diyet eğitimleri verilmekte olup, zayıflama amaçlı gelen hastalarımız kişisel özellikleri (boy, vücut ağırlığı, yaş, fiziksel aktivite vb. gibi) ve beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak bireye  özel beslenme programına alınmakta ve rutin olarak kontrol edilmektedir. Sağlıklı ve zinde bir hayat sürmek istiyorsanız, yaşamınızın  her döneminde yeterli ve dengeli beslenmeyle ilgili doğru bilgiye sahip olup, bunu uyguluyor olmanız  gerekir.Bu konuda size beslenme ve diyet uzmanımız yardımcı olacaktır.

Zayıflama amacı ile başvuran hastalarımızın ilk önce kan tahlilleri yapılır ve doktorlarımız tarafından değerlendilir;vücut ölçüm analiz cihazı kullanılarak segmentel analizleri (yağ, protein, su, kas ve kemik kütlesi) diyetisyenimiz tarafından alınıp değerlendirilir,kişiye özel beslenme programınız hazırlanır.Tedavinin bir parçası olarak her kontrolde vücut  ölçümleriniz tekrar alınır.Bu hizmet erkek danışanlarımıza da poliklinik hizmeti olarak verilmektedir.

Polikliniğimizde obezite ve zayıflama;kilo alma;gebelikte beslenme ve kilo kontrolü;gebelik diyabetinde beslenme;lohusalıkta beslenme;polikistik over hastasında kilo kontrolü;ergenlikte beslenme;menopoz döneminde beslenme;diyabet(şeker hastalığı), koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, mide barsak rahatsızlıkları (spastik kolon- ishal ve/veya  kabızlık), karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa uygun tedavi edici diyet hizmeti de verilmektedir.

Toplu  beslenme hizmeti olarak:

Hastanemize gelen tüm yiyecek ve içeceklerin alımı ve denetimi kalite yönetimine uygun olacak şekilde yapılmaktadır. Menü planlaması yapıldıktan sonra; tüm yemekler hijyenik koşullarda , standart yemek tariflerine ve hastanın diyetine uygun olarak titizlikle hazırlanmakta olup diyetisyenimiz tarafından her öğün kontrol edilip sunulmaktadır.