Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığı Ameliyatı Laparoskopik Herni Onarımı

Kasık fıtıkları erkeklerde daha sık görülmektedir. Ancak kadınlarda olan kasık fıtıklarıda hafife alınmamalıdır çünkü kadınlarda fıtığın neden olduğu yakınmalar erkeklere göre daha farklı olabilir.

Kasıkta bir şişkinlik ve ağrı varsa, bu yakınma fıtığı düşündürebilir.

Kadınlarda özellikle bu yakınmaya, ağrının kasık bölgesinden uyluğa, bele veya vajinaya doğru yayılması söz konusu olabilir. Bazende sadece ağrı olur şişliğe rastlanmaz.

Kadın hastalarda kasıktan başlayan ve bele veya orta hatta yayılan ağrılarda şişkinlik olmasa bile kasık fıtıkları akla gelmelidir.

Genellikle muayenede tanı konulsa da, bazı hastaları ultrason ile değerlendirmek faydalıdır. Zira fıtık içinde ne olduğunu bilinmesi tedavi kadar tedavide de önemlidir.

Günümüzde, her kasık fıtığı ameliyat edilmez. Büyüyen ve ağrıya neden olan fıtıklar ameliyat edilirken, küçük fıtıklar, eğer herhangi bir yakınmaya neden olmayorsa ameliyatsız izlenebilir.

Kasık fıtıklarının tedavisinde, günümüzdeki en gelişmiş yöntem laparoskopik yanı 3 tane 1cm’den küçük kesilerle yapılan kapalı yöntemdir.

Genel Anestezi altında yapılan laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı yaklaşık 45 dakika sürmekte ve aynı gün hasta taburcu edilebilmektedir.

Laparoskopik ameliyatların en önemli üstünlüğü, hastanın çok az ağrı duyması ve estetik olarak ameliyat izinin kalmamasıdır. Hastanın erken iyileşmesi, hayata kaldığı yerden sanki ameliyat olmamış gibi devam etmesi, açık cerrahi yönteme göre en büyük üstünlüğüdür.

İlgili videolar: